W dniach od 22  do 26 września 2014 roku realizowany był program edukacyjny  dla uczniów klas IV – VI Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Stróżewie, pod nazwą „Tajemniczy las”. Autorkami projektu była Joanna Maćkowiak, nauczyciel przyrody oraz Beata Szlecht, nauczyciel języka polskiego.

Celem  było upowszechnienie wiedzy na temat środowiska leśnego oraz kształtowanie wśród dzieci umiejętności rozpoznawania podstawowych cech charakteryzujących środowisko leśne i jego poszczególne elementy.

Podczas tego tygodnia wiele się działo. Cały projekt prowadzony był zgodnie z harmonogramem. Od poniedziałku sala przyrodnicza zamieniła się na ten czas w „las”. W pierwszy dzień przeprowadzone zostały lekcje otwarte dla rodziców – nauczycielki wprowadziły dzieci w świat leśny, przez zabawę – ucząc. We wtorek przybył zaproszony gość pan leśnik - Zenon Jasiński, który opowiedział dzieciom  o życiu wilków oraz wyświetlił film nagrany amatorsko  o tym, jak żyją one w naszych lasach.  Ciekawym elementem projektu był wyjazd do Nadleśnictwa Sarbii. Mieliśmy możliwość przejść jedną z ścieżek edukacyjnych „Stary las – uczy nas”. Dzieci poznały gatunki różnych drzew oraz pospolite gatunki zwierząt. Na zakończenie pani leśnik przygotowała dla dzieci karty pracy, które miały na celu sprawdzić ich wiedzę. W ostatnim dniu zawitał do nad kolejny zaproszony gość pani Magdalena Szrama, która przygotowała dla uczniów lekcję pokazowo – doświadczalną na temat „Wody w lesie”. Dzieci wykonywały różne eksperymenty wykorzystując mech, szyszki i wodę.

Podsumowując należy stwierdzić, że przeprowadzony projekt przyniósł oczekiwane efekty, gdyż dzieci zdobyły z całą pewnością ogromną wiedzę na temat lasu i ich mieszkańców. Zostały tez zasadzone drzewka dębu na terenie szkoły. Były to doskonałe lekcje!!!!!