Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi,
nie ugniata a kształtuje, nie dotyka a uczy, nie żąda a zapytuje
- przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.

Janusz Korczak

11 grudnia uczniowie klasy szóstej wzięli udział w wycieczce edukacyjnej, podczas której  mieli okazję przekonać się, co dzieje się z odpadami  pochodzącymi z naszych gospodarstw domowych. W tym celu  grupa uczniów udała się do zakładów zarządzanych przez  firmę Altvater Piła Sp. z o.o.: Sortowni Surowców Wtórnych oraz Składowiska Odpadów Innych niż Niebezpieczne i Obojętne. Dzięki tej wizycie, nasi uczniowie uświadomili sobie, jak ważne dla środowiska jest właściwe segregowanie śmieci oraz jakie korzyści niesie ze sobą odzyskiwanie surowców z odpadów.

Uczniowie klas szóstych udali się 12 grudnia na jarmark bożonarodzeniowy do Poznania. Delektowali się smakami i zapachami, które nieodłącznie kojarzą się ze zbliżającymi się świętami.

Przejażdżka  na grzbiecie konia oraz obcowanie z tymi pięknymi zwierzętami to największa atrakcja jaka czekała na dzieci w Ośrodku Jeździeckim Agro Horse w Szamocinie.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania stajni. Tutaj dzieci mogły obejrzeć piękne konie i pogłaskać je. Potem mogły zobaczyć, jak dba się o zwierzęta.

Następnie przyszedł czas na praktykę. Przedszkolaki jako pierwsze po kolei siadały na  grzbiecie i zadowolone jeździły po zagrodzie. Następnie przyszedł czas na uczniów, którzy w siodle czuli się jak przysłowiowa „ryba w wodzie”. Na zakończenie wizyty ogrzewaliśmy się przy ognisku pijąc rozgrzewającą herbatkę. Pełni wrażeń, zadowoleni z wyjazdu, wróciliśmy do szkoły.

Warto wspomnieć, że kontakt z ciepłym ciałem konia wpływa kojąco na ciało i umysł dziecka, wyzwalając przy tym wiele pozytywnych emocji. Stymuluje korzystnie układ nerwowy, a spokojna jazda konna wycisza i uspokaja. Przejażdżki na grzbiecie konia wyrabiają u dziecka poczucie równowagi i stabilności. Uczą koordynacji ruchów, dając jednocześnie poczucie samodzielności i wiary w to, że nam się uda. Obcowanie z tymi zwierzętami daje dużo radości i uczy pokory.

Po raz kolejny w naszej szkole odbyło się Mikołajkowe Czytanie. Spotkanie swą obecnością uświetnili p. Katarzyna Staśkowiak – sekretarz Gminy Chodzież, p. Dariusz Bugajski – Prezes Banku Spółdzielczego w Chodzieży, p. Krzysztof Sobala – radny Gminy Chodzież, p. Daria Łech – przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Chodzieży, p. Agata Hadała z Rady Sołeckiej w Stróżewie oraz p. Elżbieta Habet z Biblioteki Miejskiej  w Chodzieży i p. Anna Musolf z Biblioteki Pedagogicznej w Chodzieży. Celem spotkania było rozpowszechnianie czytelnictwa i wprowadzenie uczniów w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie dzieci otrzymały słodkości.

W poniedziałek 09.12.2019r. grupa „Biedronki” oraz uczniowie klas I -III udali się do Poznania na przedstawienie muzyczne „Pinokio”. Spektakl oparty był na historii chłopca zwanego Pinokiem, wykonanego z drewna przez rzeźbiarza, który wychowywał go jak swojego własnego syna. Pewnego dnia drewniana marionetka zostaje ożywiona. Pinokio miał jednak pewien kłopot kiedy kłamał rósł mu nos. Historia została opowiedziana w nietypowy bardzo współczesny sposób. Dzieci miały możliwość czynnego włączania się w przedstawienie. Odbyliśmy ekscytująca podróż, w której nie zabrakło śmiechu oraz chwil grozy. Mogliśmy przekonać się, że kłamstwo i zadawanie się z nieodpowiednim towarzystwem nie popłaca a prawda zawsze wychodzi na jaw.