3 maja to dzień, w którym warto uzmysłowić sobie rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Przybliża on fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież. Kultywowanie takich rocznic wspomaga kształtowanie postaw patriotycznych. W swoim wystąpieniu uczniowie z klas IV – VI przybliżyli znaczenie Konstytucji 3 Maja w historii naszej ojczyzny. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęła się krótka część artystyczna. Zaprezentowany montaż słowno – muzyczny przypomniał tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnił, dlaczego jest ważny dla Polski. Powinniśmy pamiętać, że „Naród, który nie zna swojej przeszłości, nie może budować przyszłości”.